Hayatı İdame Kutusu İçin Balmumundan Mum Yapımı

How to make a beeswax candle for a survival kit

Balmumu kullanılarak bir hayatı idame kutusu (survival kit) içine koymak için bir mum yaptım. Bunun çay mumları gibi alüminyum bir kabı olsun istedim. Kutunun içindeki hacmi verimli kullanmak için mumu kare prizma şeklinde köşeli yaptım. Bal mumu gram başına verdiği enerjiden dolayı parafinden daha verimli diye biliyorum.

Beyaz tutuşturma tabletlerini kalıp olarak kullanıp kalın alüminyum folyoyu biçimlendirdim. Hayatı idame kutusuna sığacak şekilde alüminyum içine en çok ne kadar mum dökebileceğimi işaretledim. Fitile ve bir parça daha folyoya daha ihtiyacım var.

Bir parça folyoyu kesip kıvırıp fitilin uç kısmına monte ettim. Bu, fitili folyo kabın dibine sabitlemeye yarayacak.

Bunu kabın zeminine biraz mum eriterek yapıştırdım. Bunu varolan bir mumu kullanarak daha kolay yapabilirsiniz.

Fitilin üst ucunu da sabitlemelisiniz. Bunu bir kibrit ve biraz bant ile yapabilirsiniz.

Artık balmumunu ısıtın. Ateşte kaynayan suyun içine koyulan başka bir kabın içinde balmumunu eritebilirsiniz. Balmumunun ısı yalıtım özelliği aynı zamanda erimesinin de yavaş olmasına neden olur. Sabırlı olun.

Balmumunu kaba dökün. Kabı devirmemek ve mumu tam ortaya dökmek gerektiğini söylememe gerek var mı? Fitilin üstüne özellikle mum dökün.

Mum kurudukça mat bir görüntü alacak. Mum ısıyı yalıtım özelliğinden dolayı yavaş donacaktır.

Kabın yüksekliği üreteceğimiz mumdan fazla olmalıydı. Ancak artık bu fazlalığa gerek kalmadı. Folyoyu makasla dikkatlice kesebilirsiniz. Fitili de kesin.

Evet, deneyince gördüm ki mumun yüksekliği hiç de fena olmamış.

Bir de yakayım. Eğer berbat bir şey yapmışsam bunu görüp internete koymayayım diye. Bunun yanında şunu da gördüm ki fitili ikinci defa yakmak ilkinden daha kolay...

Yanışı...