[ana sayfa / homepage]

Hat kalemtıraşı

Hat kamışlarını açmak için keskin ve dayanıklı bir bıçak gerekir. Bambu kamışları özellikle liflerin dikine kesilirken bıçağı çok zorlarlar. Bu aslında geçen sene rafa kaldırdığım bir projeydi. Bu hafta işin ardını getirmeye niyetlendim. En son Cumartesi yaptıklarımla bu hale gelebildi. Şimdi de bitmiş sayılmaz. Bıçağın uç kısmı biraz değişecek, pirinç kısmın bazı yerleri daha iyi cilalanacak...

HSS bıçak, gürgen sap, pirinç balçak, karbon çelik pırazvana, deri pul ve birleşim için lehim ve epoksi kullanıldı. Ahşabın son işi epoksi ve bezir yağıyla yapıldı.

Yine bir kalemtıraş...

Bu seferki kalemtıraşı dün akşam atölyede ne yapsam diye düşünürken hadi bitireyim dedim ve sapını çok da düşünmeden yaptım. Boğumlar konusunda henüz kararsızım. Sapın ucuna belki bir şeyler takabilirim. Bir de acaba bugün sapı parlatsam mı diyorum.

Bıçak kısmını 2-3 gün öncesinde yapmıştım. Örs demirim için bir kütük alıp ergonomiyi kabul edilir bir seviyeye getirdikten sonra demir dövmek için iki büklüm olmama gerek kalmadı. :) İlk olarak da bunu ve bunun bir kardeşini dövdüm.

Bıçağı 4 mm'lik civa çeliği çubuğu döverek yaptım. Sap için daha önce silindirik tornaladığım bir sapelli parçasını kullandım. Ahşabı fazla ince zımparalamadım. En son tik yağı ile yağladım. Bıçağı sapa tokmakla geçirdim. Yapıştırıcı kullanmadım.

Fotolar eşimin çalışma masasından. Eskisi ile yenisini karşılaştırmaya da olanak sağlaması için birlikte görüntüledim.


Kalemtıraşta biraz yenilik var. Bıçak biraz daha parlatıldı ve sapı japon ile kaplandı. Kaplamayı Emre Kipmen'nin bu konuda açtığı başlıktan yararlanarak yaptım.