Meşrubat kutusundan ocak yapma / Building a soda can stove


How I built my pot-stand - Pratik sacayağı tasarımım

Nasıl Yapılır?


Ocağın parçaları, yani üretmeniz gerekenler bunlar:Prosedür:
-- 50 cl'lik bir kutu ve bir de 33 cll'lik aluminyum kutu al.
-- İki kutunun dibini de biraz yukarılardan bir noktadan maket bıçağıyla kes. Ne kadar uğraşırsan uğraş bu kesik gayet kötü olacak. Zaten o yüzden yukarıdan kes dedim ya. Komik-- Sonra sol elinle kutunun dibini tut, sağ eline makası al. elindeki parçayı düzelt. Öyle ki kutunun yan duvarlarının sadece 2 cm kadar bir kısmı kalsın. Kutuyu yamultma, kesik muntazam olsun. Öteki parçayı da aynen böyle kes.

-- 50 cl'lik olup diğerine girecek olan parçada, yani üst parçada fotoğraftaki gibi ortada bir delik aç. Delik düz olmuş yamuk olmuş farketmez. Deliği açmazsan bir sonraki adımda iki parça birbirine zor girecektir. -- 50'lik kutu parçası diğerinin içine gelecek şekilde iki parçayı birleştir.

-- Sonra, (üst tarafa kalacak olan, ortasında delik açmış olduğumuz parçaya) olabildiğince ufak, eşit aralıklı delikler aç. Mümkünse yüksek devirli bir matkap ile ve bastırmadan aç. Olmaz ise biz ile, cam çivisi ile, yorgan iğnesi ile aç.


(matkap ile)


(biz ile)

-- Ortadaki parçayı kesmek için, kesiğin geçmesi gereken yerleri maket bıçağı ile çiz.-- Sonra bu çizgi üzerini biraz kes.-- Bir şey ile bastırarak ortadaki parçayı kesik boyunca yırt.-- Kutuların üst kısımlarından keserek bir dikdörtgen parça üret. Öyle ki bu dikdörtgenin kısa kenarı diğer iki parçanın yüksekliğinden az olmasın. Sonra bu dikdörtgenin uzun kenarlarından birinden ufak çentikler kes. Bu çentikler sayesinde yakıt ocağın ortasından yan duvarların arasındaki kısma geçebilecek.

-- Ürettiğin dikdörtgen parçayı alt parça üstüne koyup parçanın üstüste gelen kısımlarını birbirine bantla. Bu bantı sonra sökmek gerek. O yüzden bantın birazını kendi üstüne kıvır ki tutup da bantı sökebilesin. Dikdörtgenin bir kısmı üst üste gelmeli ancak bu kısım çok uzun ise fazlasını kesip atmak gerekir. Dikkat! Dikdörtgenin çentikli olan uzun kenarı alt tarafta kalmalı.-- Üst parçayı yerine tak. İki parça da ortadaki dikdörtgen duvar ile kavuşana kadar bastır.


-- Sonra da dikdörtgeni tutan bantı sök.


Artık ocak hazır!